expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

wtorek, 1 października 2013

Kremowa zupa marchewkowa

Rozgrzewająca zupa krem z marchewki. Z imbirem i chilli, które przełamują naturalną słodycz marchwi. Doskonała na jesienne chłody. Polecam :) 

Składniki:
  • 8-9 średnich marchewek
  • 4 łyżki masła
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki startego imbiru
  • 1 papryczka chili
  • 400 ml bulionu warzywnego
  • 1 średnia cebula
  • 4 ząbki czosnku
  • natka pietruszki
  • sól, pieprz
  • prażone pestki dyni lub słoneczniku
 
Marchew umyć, obrać i pokroić w kostkę.
W małym rondlu rozgrzać oliwę, wrzucić starty imbir, pokrojony w plasterki czosnek i chili - pozbawione pestek. Podgrzewać kilka minut, uważając by czosnek się nie zrumienił. Zdjąć z ognia. W osobnym rondlu rozpuścić 4 łyżki masła, dodać pokrojoną cebulę, dusić 3 minuty, do niej dodać marchewkę i dusić na małym ogniu 10 -12 minut, aż zmięknie. Do marchewki i cebuli dodać czosnek i chilli, zalać bulionem i gotować ok. 20 minut. Zdjąć z ognia, zmiksować blenderem, doprawić solą i pieprzem. 
Podawać z prażonymi ziarnami słonecznika, lub dyni i natką pietruszki.
Smacznego :)

Źródło: przepis Edyty Kądzieli, Kuchnia+

poniedziałek, 30 września 2013

Ciasto czekoladowe z cukinią


Ciasto czekoladowe z cukinią. Mocno czekoladowe, lekkie i puszyste, ale nie suche. Z wyczuwalnymi kawałkami czekolady. Polecam :)

Składniki:
  • 100 ml oleju
  • 180 g cukru
  • wanilia - użyłam ekstraktu waniliowego
  • 3 jajka
  • 250 g mąki
  • 50 g kakao
  • 1 łyżeczka sody
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 400 g startej cukinii
  • 150 g pokrojonej gorzkiej czekolady

Jajka utrzeć z cukrem, dodać wanilię i stale ucierając  wlać strumieniem olej. Mąkę przesiać z kakao, proszkiem do pieczenia i sodą. Dodać do masy jajecznej, wymieszać. Dodać odciśniętą z soku cukinię i czekoladę, wymieszać łyżką. Ciasto wyłożyć do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy o średnicy 24 cm. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni, przez 45 minut.


Smacznego :)

Źródło: Kuchnia, rysunek Zofii Różyckiej

piątek, 27 września 2013

Cukinia zapiekana z salami

Szybkie danie z cukinią w roli głównej. Świetna alternatywa dla placków z cukinii, niby robi się podobnie, ale nie smażymy, lecz zapiekamy. Zapiekanka jest bardzo smaczna i lekka, sama w sobie dość delikatna, charakteru nadała jej salami. Polecam :)
Przepis znalazłam na blogu Agnieszki - Agusiowe Gotowanie :)

Składniki:
  • 1 kg cukinii
  • 1 marchew
  • 1 cebula
  • 20 dkg kiełbasy - u mnie 100 g salami
  • 2 surowe jajka - dałam 3 jajka
  • 3 łyżki kaszy manny lub kukurydzianej - u mnie kukurydziana
  • 2 ząbki czosnku - dałam 4 duże
  • sól i pieprz
  • słodka papryka w proszku
  • szczypta curry
  • śmietana 18 % gęsta do podania


Cukinię obrać, zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posolić i odstawić na 30 minut by puściła sok. Cukinię dokładnie odcisnąć, sok odlać. Zetrzeć marchewkę. Cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć na oliwie, jeśli dajemy kiełbasę, to podsmażyć ją razem z cebulą. Przestudzoną dodać do cukinii i marchewki, dodać pokrojoną w drobną kostkę salami, kaszę kukurydzianą, drobno kpokrojony czosnek, pieprz, paprykę i curry, wbić jajka, dokładnie połączyć wszystkie składniki. Masę* wyłożyć do długiej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni, ok 45-60 minut. Gotową pokroić na porcje i podawać ze śmietaną.
Smacznego :) 

*Masa powinna być dość sucha i odsączona z wody, inaczej po upieczeniu może być problem z krojeniem.

czwartek, 26 września 2013

Bułeczki śniadaniowe z papryką

Bułeczki drożdżowe z papryką. Smaczne, mięciutkie i pachnące. Jedliśmy jeszcze ciepłe, ponieważ nie mogliśmy się powstrzymać, a kolorowe kosteczki papryki wcale tego nie ułatwiały. Równie dobrze smakują drugiego dnia.
Przepis Agaty z blogu Happy Kitchen, ona upiekła chlebek, ja bułeczki, z podwójnej porcji składników. Zapraszam :)

Rozczyn:
  • 40 g drożdży
  • 2/3 szklanki letniej wody
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 czubate łyżeczki mąki pszennej (typ 650)
Z podanych składników przygotować rozczyn. Drożdże rozpuścić w wodzie z dodatkiem cukru,  dodać mąkę - wymieszać i odstawić na ok. 15 min, aż drożdże ruszą.

Ciasto:
  • cały rozczyn
  • 600 g mąki pszennej (typ 650)
  • 1 łyżka soli
  • 1 szklanka letniej wody
  • 2 łyżki oliwy
  • po 1/2 części z każdego koloru papryk (żółta, czerwona, zielona)
Mąkę i sól wymieszać w misce, dodać rozczyn, wodę i oliwę. Wyrobić gładkie (może się trochę kleić) i elastyczne ciasto. Wyłożyć je do miski oprószonej mąką na 15 min.  W tym czasie paprykę umyć, osuszyć ręcznikiem papierowym i pokroić w drobną kostkę. Dodać do ciasta, zagnieść ciasto razem z papryką, w razie potrzeby podsypać lekko mąką (papryka może wystawać z ciasta). Odstawić ciasto na kolejne 15 min do wyrośnięcia. Następnie, z ciasta formować małe bułeczki o wadze ok. 80-90 g i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Odstawić do wyrośnięcia na 15 - 20 min.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez ok. 25 min. - do zrumienienia. Studzić na kratce.
Smacznego :) 

Przepis na chleb zostanie dołączony do wrześniowej listy "Na zakwasie i na drożdżach" - akcji organizowanej przez blog  Zapach chleba :)

środa, 25 września 2013

Szpinak w cieście serowym

Kupiłam piękny świeży szpinak, od razu wiedziałam co z niego zrobię :) Podsmażyłam go z czosnkiem na maśle, dodałam oscypek i zawinęłam w ciasto serowe. Wyszło bardzo smacznie :) dzieciom smakowało, odrywały sobie poszczególne segmenty i zjadały ze smakiem :) Zapraszam! 
Przepis na ciasto serowe jest taki sam jak przy tarcie z morelami.

Składniki na formę o średnicy 25 cm.
Ciasto:
  • 250 g masła lub margaryny
  • 250 g mąki pszennej
  • 250 g ricotty
Zimne masło posiekać z mąką do uzyskania kruszonki, dodać ricottę i wyrobić ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w lodówce prze 15-20 minut.

Farsz:
  • 400 g świeżego szpinaku
  • 6 dużych ząbków czosnku
  • 2-3 łyżki masła
  • sól, pieprz
  • 100 g oscypka
Szpinak opłukać, wysuszyć, liście pokroić. Czosnek obrać, pokroić w plasterki i podsmażyć kilka minut na  maśle - nie rumienić. Dodawać stopniowo szpinak, co jakiś czas mieszając. Wszystko podsmażyć na małym ogniu kilka minut, aż szpinak zmięknie, doprawić solą i pieprzem do smaku. Odstawić do wystudzenia.

Schłodzone ciasto rozwałkować w kształcie prostokąta na oprószonym mąką blacie. Pokroić w plastry, na każdym z nich ułożyć szpinak, na nim starty oscypek, zrolować i układać w wysmarowanej tłuszczem formie do tarty.



Całość piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 40 minut.  Podawać na ciepło, lub zimno. Smacznego :) 



wtorek, 24 września 2013

Mini torciki jabłeczne w czekoladzie

Mini torciki jabłeczne w czekoladzie - tradycyjny jabłecznik z galaretką podany w oryginalny i wykwintny sposób. Mini torciki otoczone są czekoladą i udekorowane bitą śmietaną. Zapraszam :)





Składniki na 5 małych biszkoptów:

  • 4 jaja
  • 4 łyżki mąki pszennej (z lekką górką)
  • 4 łyżki cukru
  • 1 łyżka octu
  • 3 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 laska wanilii

Kokilki o średnicy 9 cm wyłożyć folią aluminiową, którą nasmarować masłem i obsypać bułką tartą, lub kaszą manną.
Laskę wanilii przekroić wzdłuż i tępą stroną noża wyciągnąć ziarenka. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia i wetrzeć w nią ziarenka wanilii. Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, dodawać kolejno żółtka, następnie cukier - zmiksować. Dodać ocet i olej. Zmniejszyć obroty miksera i dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i wanilią. Zmiksować do połączenia składników.
Masę biszkoptową rozlać w kokilki, piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, ok. 15-20 minut. Do suchego patyczka.
Po upieczeniu, ostudzić i wyciągnąć z foremek, Delikatnie oderwać folię. Biszkopty przekroić na pół.

Składniki na masę jabłeczną:
 
  • 5 twardych i słodkich jabłek
  • 2 łyżki masła
  • sok z 1 cytryny
  • 1 ½ galaretki cytrynowej

Jabłka obrać, pokroić w cieniutkie plasterki, skropić sokiem z cytryny. W garnku z grubym dnem rozgrzać masło i na nim prażyć jabłka, aż puszczą sok i odparują, Gdy już się prawie całe rozpadną wsypać galaretkę, dokładnie wymieszać i zdjąć z ognia. Przestudzić.

Kokilki ponownie wyłożyć folią aluminiową, tak by wystawała ponad brzegi. Ułożyć w foremce biszkopt, na niego jabłka i ponownie biszkopt. Wstawić do lodówki by masa stężała.

 Dekoracja czekoladowa: 

  • 300 gorzkiej czekolady
  • 200 g śmietanki kremówki
  • 1 łyżka cukru pudru
  • cynamon
  • jabłko

Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, ostudzić. Z papieru do pieczenia wyciąć 5 prostokątów o takich wymiarach by ich krótszy bok był o 1 cm dłuższy niż wysokość torcików, a długość drugiego boku była równa z obwodem torcików.
Na każdy prostokąt nałożyć łyżką ostudzoną czekoladę, a gdy zacznie gęstnieć obtoczyć nim deser. Wstawić do lodówki na 1 godzinę.
Gdy już czekolada stwardnieje, delikatnie ściągnąć papier.
Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier puder. Bitą śmietanę włożyć do rękawa cukierniczego z dekoracyjną tylką i ozdobić nią każdy deser.
Wszystkie desery oprószyć cynamonem. Udekorować jabłkiem. Podawać :)

sobota, 21 września 2013

Sałatka z tortellini i ananasem

Sałatka, którą robimy już od wielu lat. Sprawdza się w każdej sytuacji i przy wszystkich gościach :) Pierożki tortellini, ananas, por i ser żółty. Szybka i smaczna. Polecam :)

Składniki:
  • opakowanie tortellini 
  • por - biała część
  • mała puszka ananasa
  • 100 - 150 g żółtego sera
  • 3 łyżki gęsego jogurtu naturalengo
  • 3 łyżki majonezu
  • sól, pieprz
Tortellini ugotować według przepisu na opakowaniu, ostudzić. Por przekroić wzdłuż i pokroić cienko. Ananasa osączyć z zalewy i pokroić w kostkę. Ser zetrzeć na tarce lub pokroić w kostkę. Wszystkie składniki umieścić w misce. W kubeczku wymieszać majonez z jogurtem, doprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać do pozostałych składników i delikatnie wymieszać.
Smacznego :) 

EUROPA NA WIDELCU