Kupiłam piękny świeży szpinak, od razu wiedziałam co z niego zrobię :) Podsmażyłam go z czosnkiem na maśle, dodałam oscypek i zawinęłam w ciasto serowe. Wyszło bardzo smacznie :) dzieciom smakowało, odrywały sobie poszczególne segmenty i zjadały ze smakiem :) Zapraszam!
Składniki na formę o średnicy 25 cm.
Ciasto:
- 250 g masła lub margaryny
- 250 g mąki pszennej
- 250 g ricotty
Zimne masło posiekać z mąką do uzyskania kruszonki, dodać ricottę i
wyrobić ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię spożywczą i schłodzić w
lodówce prze 15-20 minut.
Farsz:
- 400 g świeżego szpinaku
- 6 dużych ząbków czosnku
- 2-3 łyżki masła
- sól, pieprz
- 100 g oscypka
Szpinak opłukać, wysuszyć, liście pokroić. Czosnek obrać, pokroić w plasterki i podsmażyć kilka minut na maśle - nie rumienić. Dodawać stopniowo szpinak, co jakiś czas mieszając. Wszystko podsmażyć na małym ogniu kilka minut, aż szpinak zmięknie, doprawić solą i pieprzem do smaku. Odstawić do wystudzenia.
Schłodzone ciasto rozwałkować w kształcie prostokąta na oprószonym mąką blacie. Pokroić w plastry, na każdym z nich ułożyć szpinak, na nim starty oscypek, zrolować i układać w wysmarowanej tłuszczem formie do tarty.
Całość piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni przez 40 minut. Podawać na ciepło, lub zimno. Smacznego :)