expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

wtorek, 12 marca 2013

Lees Sourdough - chleb na zakwasie

Pyszny chlebek na zakwasie żytnim. Bez dodatku drożdży. Miękki i pięknie wyrośnięty w środku, z chrupiącą skórką na zewnątrz. Nie jest trudny, ale jak każdy chleb na zakwasie wymaga czasu, by wyrosnąć. Co oczywiście się opłaca, ponieważ jego smak jest niepowtarzalny :)
Zakwas do wypieku dokarmiony był na 12 godzin przed pieczeniem, taką samą ilością wody i mąki żytniej razowej (150 gram wody + 150 gram mąki), tak by uzyskał 100% hydracji.

Składniki:
  • 240g aktywnego zakwasu żytniego razowego lub pszennego 100% hydracji
  • 280g wody
  • 390g mąki pszennej chlebowej
  • 90g mąki żytniej razowej
  • 11 g soli
W dużej szklanej misce, drewnianą łyżką wymieszać zakwas z wodą, następnie dodać mąkę pszenną i żytnią. Dokładnie wszystko wymieszać,przykryć ściereczką i odstawić na 20 minut. Po tym czasie, dodać sól i wyrabiać ciasto przez 10 minut. Ciasto jest lekko lepkie. Zagniecione przełożyć do naoliwionej miski, przykryć ściereczką i odstawić na 2 i 1/2 godziny do wyrośnięcia, w połowie ciasto złożyć. Po upływie całego czasu uformować kulę i odstawić ciasto na 20 minut. Następnie uformowany bochenek złączeniem do góry, wkładamy do koszyczka lub durszlaka wyłożonego ściereczką obsypaną mąką i odstawiamy na kolejne 2 i 1/2 godziny. 
Piekarnik nagrzać do temperatury 250 stopni razem z blachą wyłożoną papierem. Na gorącą blachę wyłożyć ostrożnie chleb, naciąć bochenek ostrym nożem na ok. 1-2 mm. Po włożeniu chleba, spryskać wodą ze spryskiwacza ścianki piekarnika, zmniejszyć temperaturę do 230 stopni i piec ok 25 minut, uważając by nie spiec za bardzo skórki chleba. Po upływie wyznaczonego czasu wyłączyć piekarnik i zostawić chleb w piekarniku jeszcze przez 10 minut, by skórka się ładnie wysuszyła. Wyłożyć na kratkę do całkowitego wystudzenia.
Smacznego :) 

2 komentarze:

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz :) Zapraszam ponownie!!
Anonimie proszę podpisz się :)

EUROPA NA WIDELCU