expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

czwartek, 14 listopada 2013

Pierogi z jabłkami i serem

Pierogi na słodko, z twarogiem, jabłkami i cynamonem. Doskonałe dla dzieci, choć i my od czasu do czasu lubimy zjeść obiad na słodko. Zapraszam :)

 Składniki na ciasto:
  • 0,5 kg mąki, plus do podsypywania
  • 125 ml wrzącej wody
  • 125 ml zimnego mleka
  • 1 łyżka oleju
  • 1 jajko
  • szczypta soli 
Do miski przesiać mąkę, dodać szczyptę soli. Mleko połączyć z wodą, olejem i jajkiem. Wlać mieszankę do mąki i zagnieść gładkie, sprężyste ciasto. Odstawić na bok i przykryć ściereczką.
Składniki na farsz:
  • 400 g twarogu półtłustego
  • 6 jabłek
  • łyżka cukru
  • łyżeczka cynamonu
Twaróg z cukrem rozetrzeć widelcem. Jabłka umyć, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Dodać do sera, przyprawić cynamon i wymieszać do połączenia się składników.
Ciasto na pierogi cienko rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką. Wykroić krążki, na które nakładać farsz i i zlepiać pierogi.  W dużym garnku zagotować wodę i lekko ją posolić, wlać odrobinę oleju. Pierogi wrzucać na wrzątek. Po tym jak wypłyną na powierzchnię, gotować ok 3 minut. Zalać kubkiem zimnej wody i wyciągnąć na durszlak do odcedzenia. Gotowe pierożki wyłożyć na talerze. Podawać z roztopionym masłem i cynamonem, lub śmietaną i cukrem. 

Smacznego :)

wtorek, 12 listopada 2013

Sernik nowojorski

Sernik nowojorski pieczony w kąpieli wodnej, na spodzie ciasteczkowym. Delikatny, kremowy, mało słodki z lekką nutką cytrynową. Dzięki pieczeniu w kąpieli jest gładki i równy, nie rośnie i nie opada. Bardzo szybki do przygotowania, jednak polecam poświęcić mu odrobinę czasu i zmielić samodzielnie twaróg.
To był mój pierwszy sernik jaki upiekłam, teraz towarzyszy nam przy wszystkich spotkaniach rodzinnych. Tak bardzo nam smakuje, że stale zwiększam jego proporcje, ale ile go nie zrobię, zawsze jest nam za mało :) Zapraszam.

Składniki na spód ciasteczkowy - tortownica o średnicy 23 cm:
  • 70 g roztopionego masła
  • 140 g ciastek digestive, u mnie zbożowe
Ciastka rozdrobnić blenderem lub wałkiem na piasek, wymieszać z roztopionym masłem. Tortownicę wyłożyć folią aluminiową, również z zewnątrz, najlepiej podwójnie, tak by torownica była dokładnie zabezpieczona przed wodą.  Masę ciasteczkową wcisnąć w dno, wyrównać, schłodzić pół godziny w lodówce.

Składniki na masę serową:
  • 900 g twarogu zmielonego przynajmniej dwukrotnie (lub serka kremowego typu philadelphia)
  • 250 g drobnego cukru
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 1,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • 1,5 łyżeczki soku z cytryny
  • 3 duże jajka
  • 1 żółtko
  • 200 ml kwaśnej gęstej śmietany (18%)
Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować, do gładkości. Nie miksować długo, tylko do połączenia się składników.
Masę serową wylać na schłodzony ciasteczkowy spód. Wyrównać.
Zabezpieczoną tortownicę umieścić w naczyniu żaroodpornym. Wlać wrzątek do połowy wysokości tortownicy. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni, po 10 minutach pieczenia obniżyć temperaturę do 110 stopni i piec kolejne 30 minut. Cała powierzchnia sernika powinna się ściąć, nie sprawdzamy sernika wkładając w środek patyczek, a jedynie dotykamy delikatnie środka, sprawdzając czy jest ścięty. Po upieczeniu sernik pozostawić w piekarniku, przy uchylonych drzwiczkach, jeszcze przez godzinę. Następnie wyciągnąć i całkowicie ostudzić.
Przygotować polewę. 
Polewa z kwaśnej śmietany:
  • 220 ml kwaśnej śmietany
  • 1 łyżka drobnego cukru
  • 2 łyżeczki soku z cytryny
Wszystkie składniki wymieszać, do gładkości. Rozprowadzić równomiernie po powierzchni sernika Całość schłodzić w lodówce przez 12 godzin. 

Smacznego :)

Źródło: Moje Wypieki

poniedziałek, 11 listopada 2013

Pita z serem, oraz jabłkiem i dynią

W sierpniowej Kuchni przeczytałam artykuł o reemigrantach z Bośni, którzy od ponad 60 lat zamieszkują okolice Bolesławca na Dolnym Śląsku. Artykuł, obok historii osiedleńców zawierał również przepisy na ich regionalne potrawy. Jedna z nich była mi dobrze znana :) Moi sąsiedzi i ich rodzina, należą do grupy reemigrantów, którzy po wojnie wrócili na tereny Polski i sąsiadka od czasu do czasu częstowała nas słodką pitą, z serem lub jabłkami.  Jak tylko przyjechałam do rodziców, moja mama zaprosiła sąsiadkę, żeby pokazała mi jak ją robi. Siostra zajęła się dziećmi a my wzięłyśmy się do pracy. Przygotowanie pity nie jest trudne, ale czasochłonne. Wymaga dużo cierpliwości i dokładności. Ponad godzinę zajęło nam przygotowanie i kolejną godzinę pieczenie. Pracę umilały mi opowieści sąsiadki, jak to jej mama przygotowywała pitę w domu, by można ją było zanieść mężczyznom pracującym w polu i na gospodarstwie. Przepis różni się troszkę od podanego w Kuchni. My przygotowałyśmy ją tak, jak sąsiadka zapamiętała z domu. Tak jak robiła pitę jej mama. Zrobiłyśmy cztery pity, trzy z serem i jedną z jabłkami i dynią. Zapraszam :)

Składniki:
  • 350 ml chudej serwatki
  • ok. 800 kg mąki
  • jajko
  • szczypta soli
500 g mąki przesiać do miski, dodać jajko, serwatkę i sól. Składniki wymieszać. Zagniatać ciasto, w razie potrzeby dodawać po troszkę mąki. Ciasto powinno być bardzo miękkie, delikatne, elastyczne i odchodzić od ręki. Mąkę dodajemy bardzo powoli i stopniowo, tyle ile ciasto przyjmie. Trzeba uważać, aby ciasto nie było za twarde. Gotowe, przykryć ściereczką i odstawić na 15 minut. W tym czasie przygotować nadzienie.

Składniki na nadzienie serowe, na 3 pity:
  • 1,5 kg twarogu
  • 2 jajka
  • cukier
Jajka lekko roztrzepać, wymieszać widelcem z twarogiem.

Składniki na nadzienie jabłkowe, na 1 pitę:
  • 200 g obranych jabłek
  • 100 g obranej dyni
  • cukier
Jabłka i dynię zetrzeć na tarce o grubych oczkach.

Dodatkowo: 4-5 łyżek masła 

Ciasto podzielić na 4 równe części. Każdą z nich rozwałkować na lekko podsypanym mąką blacie. Rozwałkować bardzo cienko i następnie delikatnie przełożyć ciasto na rękę i palcami drugiej rozciągać stopniowo ciasto aż będzie niemal przeźroczyste. Odłożyć na blat. Posmarować roztopionym masłem wyłożyć ser lub jabłka. Nadzienie nałożyć równomiernie na całej powierzchni, nie zostawiając pustych miejsc. Całość obsypać cukrem. Ciasto zwinąć  i ułożyć w blaszce wyścielonej papierem do pieczenia.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i piec ok. godziny, aż pita się zrumieni.

Polewa:
  • 200 ml gęstej śmietany
  • jajko
  • cukier
Śmietanę  wymieszać z jajkiem. Gorącą pitę poporcjować w blaszce, i rozprowadzić na nich śmietanę. Obsypać cukrem pudrem i piec ok 20 minut, aż śmietana się zapiecze.

Podawać na ciepło lub zimno. Smacznego :)



czwartek, 7 listopada 2013

Chleb orkiszowy z czarnuszką

Prosty chleb na zakwasie, dość szybki w przygotowaniu. Nie potrzebuje wielu godzin, wystarczy rano wyciągnąć zakwas z lodówki a wieczorem zjecie już chleb. Chleb piekłam już kilka miesięcy temu i dziś patrząc na zdjęcie uśmiechnęłam się, ponieważ uświadomiłam sobie, że dzięki temu że wspólnie z dziewczynami co miesiąc pieczemy razem chleby i wymieniamy się wiedzą i doświadczeniem - wiem że nie dałam swojemu chlebkowi wystarczająco dużo czasu na to by urósł :) a oznaką tego jest lekkie pęknięcie na spodzie :)  Mimo wszystko był smaczny, lekko zbity, z delikatnym posmakiem czarnuszki, który idealnie komponuje się z pieczywem. Zapraszam!

Składniki:
  • 600 g mąki orkiszowej typ 700
  • 250 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 280 ml letniej wody
  • 1,5 łyżeczki soli
  • łyżeczka cukru
  • 2 łyżeczki czarnuszki
  • łyżka oliwy
Mąkę wymieszać z czarnuszką, solą i cukrem. Dodać aktywny zakwas. Mieszając składniki dodać oliwę i stale mieszając stopniowo dodawać wodę. Zagnieść ciasto ok. 5 minut, następnie przełożyć do naoliwionej miski, przykryć ściereczką i odstawić na 2-3 godziny do wyrośnięcia.
Po tym czasie ciasto wyłożyć na obsypanym mąką blacie i chwilę zagnieść, uformować w kulę i ułożyć w koszyczku wyłożonym obsypaną mąką ściereczką. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na kolejne 2 godziny. Piekarnik nagrzać do temperatury 250 stopni, na najniższym poziomie piekarnika ustawić naczynie żaroodporne z gorącą wodą. Na gorącą blachę wyłożyć chleb, naciąć. Po 10 minutach pieczenia zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec jeszcze ok 30 minut. Po upieczeniu sprawdzić chleb pukając go od spodu, jeśli wydaje głuchy dźwięk to znaczy że jest upieczony. 

Smacznego :) 

Źródło: Smakowity chleb

Chleb dołączy do akcji organizowanej prze blog Zapach chleba :)


    środa, 6 listopada 2013

    Pierogi z dynią i soczewicą

    Pyszne, domowe pierogi z dynią, czerwoną soczewicą i aromatycznymi, rozgrzewającymi przyprawami. Zachęcam do zrobienia, ciasto jest plastyczne i przyjemnie się wyrabia, a farsz prosty i smaczny, można mu nadać smak taki jaki lubimy, ja użyłam przypraw mocno aromatycznych i ostrych. Zapraszam :) 

     Składniki na ciasto:
    • 0,5 kg mąki, plus do podsypywania
    • 125 ml wrzącej wody
    • 125 ml zimnego mleka
    • 1 łyżka oleju
    • 1 jajko
    • szczypta soli 
    Do miski przesiać mąkę, dodać szczyptę soli. Mleko połączyć z wodą, olejem i jajkiem. Wlać mieszankę do mąki i zagnieść gładkie, sprężyste ciasto. Odstawić na bok i przykryć ściereczką.
    Składniki na farsz:
    • szklanka czerwonej soczewicy 
    • duża cebula 
    • 2 cm świeżego imbiru
    • 700 g dyni
    • 2 łyżeczki garam masala
    • 2 łyżeczki kuminu
    • curry - do smaku
    • chilli mielone - szczypta
    • sól - do smaku
    • oliwa z oliwek

    Dynię pokroić w drobną kosteczkę i udusić w niewielkiej ilości wody, do miękkości. Soczewicę ugotować al dente w 1/2 litra wody, odcedzić. Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę, zeszklić na 2-3 łyżkach oliwy, dodać przyprawy, garam masala, drobno pokrojony imbir i kumin, chwilę podsmażać. Dodać soczewicę i dynię, połączyć wszystkie składniki i doprawić solą, chilli i curry do smaku. Farsz odstawić do wystudzenia. 

    Składniki na sos:
    • 6 łyżek oliwy
    • 1/2 papryki czerwonej
    • 1/2 papryki żółtej
    • strączek ostrej zielonej papryczki
    Paprykę słodką umyć i pokroić w kosteczkę. Papryczkę ostrą przekroić , pozbawić pesteczek i pokroić w cienkie plasterki. Wszystko delikatnie zeszklić na oliwie, nie rumienić.

    Ciasto na pierogi cienko rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką. Wykroić krążki, na które nakładać farsz i i zlepiać pierogi. 
    W dużym garnku zagotować wodę i lekko ją posolić, wlać odrobinę oleju. Pierogi wrzucać na wrzątek. Po tym jak wypłyną na powierzchnię, gotować ok 3 minut. Zalać kubkiem zimnej wody i wyciągnąć na durszlak do odcedzenia. Gotowe pierożki wyłożyć na talerze i polać sosem paprykowym.

    Smacznego :)


    Źródło: ciasto na pierogi - przepis mojej mamy, farsz - A. Borowska "Dynie, cukinie, kabaczki" - z moimi zmianami

    poniedziałek, 4 listopada 2013

    Chleb z karmelizowanym porem i pestkami

    Chleb na zakwasie pszennym, z karmelizowanym porem i pestkami. Efekt październikowego pieczenia z Amber. Chlebek jest smaczny i niezwykle aromatyczny. Karmelizowany por tak dobry, że aż trudno się opanować by nie go nie zjeść :) ale trzeba było zostawić coś do chlebka. Chleb dobrze smakuje z mięsem i serami.
    Z podanych składników wychodzą 4 spore bochenki, piekłam z połowy porcji. Zapraszam :)

    Przepis z blogu Gotuje, bo lubi

    Składniki:

    Zaczyn:
    • 2 łyżki aktywnego zakwasu pszennego
    • 1,5 szklanki mąki
    • 3/4 szklanki wody
    Składniki połączyć, przykryć folią spożywczą i zostawić na blacie na 8-12 godzin.
    Przed przystąpieniem do dalszej pracy można sprawdzić czy zaczyn jest gotowy. W tym celu należy z łyżeczki upuścić zakwas do  szklanki wypełnionej wodą, jeżeli zakwas pływa po jej powierzchni, jest gotowy, jeśli zatonął, musi fermentować dalej.

    Ciasto właściwe:

    • 2 szklanki wody
    • 800 g mąki pszennej typ 550
    • 400 g mąki pszennej razowej - u mnie pszenna pełnoziarnista
    • 1,5 łyżki soli
    • cały zaczyn
    • 2 duże pory
    • 1 łyżka miodu
    • 2 łyżki octu balsamicznego
    • 200 g pestek ze słonecznika
    • 100 g pestek z dyni
    • 2 łyżki masła
    Do miski wlać wodę, dodać zaczyn, wymieszać, następnie dodać mąkę, składniki połączyć, nie zagniatać. Miskę przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut. 

    W tym czasie por pokroić w cienkie plasterki, wrzucić na rozgrzaną oliwę i smażyć do miękkości. Dodać miód, ocet balsamiczny, wymieszać i podsmażać aż płyny odparują a por pokryje się ciemną glazurą. Zdjąć z ognia i wystudzić. Na tej samej patelni rozpuścić masło i uprażyć na złoto pestki słonecznika i dyni, wystudzić. 
    Do ciasta dodać sól, por i pestki. Wszystko razem połączyć i wyrobić gładkie ciasto chlebowe, które ładnie odchodzi od blatu. W razie potrzeby dodać do ciasta odrobinę wody i wyrobić.


    Wyrobione ciasto umieścić w naoliwionej misce. Pozostawić do fermentacji na 2 godziny, w międzyczasie 2 razy w odstępach 45 minutowych wyrzuć je na lekko posypany mąką blat i złożyć na trzy, a następnie jeszcze raz na trzy. Przefermentowane ciasto podzielić na dwie - cztery części. Uformować z nich kule i pozostawić na 20 minut. Po tym czasie uformować je w okrągłe, lub podłużne bochenki, umieścić w wysypanych mąką koszykach do wyrastania i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 4 godziny w temperaturze pokojowej lub 8 godzin w lodówce. -

    Wyrośnięty chleb naciąć i włożyć do naparowanego piekarnika, nagrzanego do temperatury 230 stopni. Piec ok 40 minut. W razie potrzeby chlebki przykryć papierem, ale nie skracać czasu pieczenia. Po wyciągnięciu z piekarnika popukać czy wydaje głuchy dźwięk. 

    Smacznego!

    O to lista wszystkich piekarek :) które chleb połączył:

    1. Ania  http://bajkorada.blogspot.com
    2. AniaW http://magnolia-rozmaryn.blogspot.com
    3. Ankawell http://ankawell.blogspot.com
    4. Alucha http://nieladmalutki.blogspot.com
    5. Amber http://www.kuchennymidrzwiami.pl
    6. Asia  http://asia-white-kitchen.blogspot.com
    7. Bożenka http://www.smakowekubki.com
    8. Dorota http://ugotujmyto.pl
    9. Gatita http://kulinarneprzygodygatity.blogspot.com
    10. Gosia http://codojedzenia.pl
    11. Gosia  http://emigrantki-w-kuchni.blogspot.com
    12. Joanna http://rodzinna-kuchnia.blogspot.com
    13. Kamila http://ogrodybabilonu.blogspot.com
    14. Łucja http://fabrykakulinarnychinspiracji.blogspot.com
    15. Magda http://konwaliewkuchni.blogspot.com
    16. Marzena http://zaciszekuchenne.blogspot.com
    17. Marta http://czeresniowakuchnia.blogspot.com
    18. Marysia http://pieczywonazakwasie.blogspot.com
    19. Mysia http://www.pieczarkamysia.pl
    20. Piegusek  http://piegusek1976.blogspot.com
    21. Renata S http://forksncanvas.blogspot.com
    22. Sianko http://everydayflavours.blogspot.com
    23. Tofka http://www.parawkuchni.blogspot.com
    24. Tosia http://smakowitychleb.pl/
    25. Wisła http://zapachchleba.blogspot.com

    Jabłecznik serowy

    Tak smacznego, szybkiego i prostego ciasta dawno nie jadłam :) Kasia z blogu Bake&Taste w zeszłym tygodniu zamieściła przepis na ten jabłecznik, deklarując że jest najlepszy, jaki w życiu jadła. Prezentował się tak pięknie że nie mogłam się powstrzymać i go upiekłam :) Nie zawiodłam się! Ciasto już podczas wyrabiania jest przyjemne i pięknie pachnie. Przygotowanie go zajmuje kilka minut. W smaku idealne, delikatne i pachnące, z wyraźnie wyczuwalnym serkiem i słodkie miękkie jabłka. Dodatkowo, nie ma problemów z krojeniem, ponieważ ciasto "fabrycznie" podzielone jest na 12 równych części, wystarczy przejechać nożem :) Polecam :)

    Składniki na formę 25x36 cm:
    • 3 szklanki mąki pszennej
    • 200 g miękkiego masła
    • 3/4 szklanki cukru pudru
    • 200 g serka homogenizowanego, waniliowe danio
    • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
    • 2 łyżeczki cukru waniliowego
    • szczypta soli
    • 6 jabłek (kortland)
    Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Jabłka obrać, przekroić na pół i wydrążyć środki.
    Mąkę i cukier puder przesiać do miski, dodać proszek do pieczenia, cukier waniliowy i sól. Następnie serek i pokrojone w kostkę miękkie masło. Wszystkie składniki zagnieść na gładkie ciasto, podzielić na dwie równe części, które rozwałkować na prostokąty o wielkość blaszki. Pierwszy placek włożyć do formy, na nim ułożyć połówki jabłek 3x4 i przykryć drugim plackiem - najlepiej przenieść go na papierze do pieczenia. Lekko docisnęłam ciasto na krawędziach, pomiędzy jabłkami nie ruszałam.
    Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni, ok 35-40 minut, gdyby ciasto za bardzo się rumieniło, przykryć papierem do pieczenia. Po upieczeniu przestudzić i oprószyć cukrem pudrem.
    Smacznego :) 



    EUROPA NA WIDELCU