Słodkie rogaliki drożdżowe z migdałami i cynamonem. Ciasto drożdżowe wzbogaciłam o marcepan, który spowodował że rogaliki są nieco mniej puszyste, za to dłużej zachowują świeżość. Oblane lukrem i obsypane płatkami migdałowymi wprost kuszą by sięgnąć po kolejnego :)
Rogaliki upiekłam na oleju rzepakowym, który jest
naturalnym źródłem kwasów omega-3 i dlatego dlatego przygotowując posiłki dla swoich najbliższych sięgam po niego bardzo często. Olej rzepakowy jest zdrowy i warto pamiętać o nim w codziennej diecie.
Zapraszam :)
Składniki na 16 rogalików:
- 150 ml mleka
- 50 g świeżych drożdży
- 150 g cukru
- 500 g mąki
- łyżka cukru z wanilią
- 3 żółtka
- 100 ml oleju rzepakowego
- 200 g masy marcepanowej
Nadzienie orzechowe:
- 100 g migdałów pokrojonych w słupki
- łyżka cynamonu
- łyżka cukru
- łyżka oleju rzepakowego
Migdały zrumienić na suchej patelni, następnie wlać olej i chwilę podsmażać. Zdjąć z ognia, wsypać do miseczki, dodać cynamon i cukier. Wymieszać, odstawić do wystudzenia.
W letnim mleku rozetrzeć drożdże z łyżką cukru. Odstawić na 15 minut.
Mąkę przesiać, marcepan zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z mąką. Dodać żółtka, pozostały cukier. Wyrobić ciasto dolewając olej rzepakowy (ciasto jest gęste ale elastyczne). Przykryć ściereczką i odstawić na 1-1,5 godziny do wyrastania. Powinno podwoić objętość.
Ciasto podzielić na dwie równe części, każdą z nich rozwałkować w kształcie koła o średnicy ok 37 cm. Pokroić ostrym nożem na 8 równych części. Na każdy z nich nałożyć po łyżeczce nadzienia orzechowego i zwinąć. Ułożyć w odstępach na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut. Rogaliki posmarować białkiem. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15-20 minut.
Składniki na lukier:
- szklanka cukru pudru
- gorąca woda
- płatki migdałowe
Do cukru pudru dodawać po łyżce gorącej wody i ucierać aż uzyskamy gładki, gęsty lukier. Pędzelkiem nanieść lukier na rogaliki i obsypać płatkami migdałowymi.
Smacznego :)
Narobiłaś mi ochoty na takie rogaliki :-) Korzystając z okazji życzę Ci Łucjo wesołych i spokojnych i oczywiście pysznych Świąt :-) Pozdrawiam cieplutko :-)
OdpowiedzUsuńAle pyszne nadzienie :) Cudne rogaliki :)
OdpowiedzUsuńCudne, zjadłabym kilka :)
OdpowiedzUsuńAle muszą być dobre, jestem zdecydowanie fanką marcepanu<3
OdpowiedzUsuńNie dodawałam jeszcze nigdy marcepanu do ciasta drożdżowego,podejrzewam,że marcepan zmienia strukturę ciasta, czyni je bardziej kruche.
OdpowiedzUsuńApetycznie wykończone
Bożenko trafnie to ujęłaś, ciasto jest zdecydowanie mniej puszyste, bardziej przypomina kruche :)
Usuńwyobrażam sobie jakie są pyszne...
OdpowiedzUsuńO, z marcepanem - mniam ,mniam :)
OdpowiedzUsuńRogaliki z marcepanem to rozkosz dla podniebienia. Łucji z okazji Świąt życzę tobie chwili odpoczynku, radości i zdrowia. Niech ten czas będzie dla ciebie świętem w dosłownym tego słowa znaczeniu :-)
OdpowiedzUsuńZjadlabym, oj zjadlabym :) Wspaniale sa te rogaliki.
OdpowiedzUsuńSpokojnych, zdrowych i radosnych Swiat Bozego Narodzenia!
Z przyjemnością się poczęstuje :D Wesołych Świąt!
OdpowiedzUsuńJakie kształtne! Śliczne
OdpowiedzUsuńWesołych!
Śliczne rogaliki! : )
OdpowiedzUsuńMarcepan uwielbiam!
Jak one mnie kuszą:)
OdpowiedzUsuń