expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

niedziela, 7 kwietnia 2013

Tort śmietanowy z truskawkami

Lekki torcik przełożony bitą śmietaną i truskawkami. Użyłam truskawek mrożonych, ale mam nadzieję że następny wypiek będzie już ze świeżymi :)) Tort dekorowany jest kremem maślanym na bazie bezy szwajcarskiej. To już moje drugie podejście do kremu :) Pierwsze efekty możecie zobaczyć tu.
Sam tort jest lekki, nie za słodki, co doskonale równoważy krem maślany. 
Krem jest lekki, maślany i słodki. Po schłodzeniu jest twardy i trwały, dzięki czemu nawet przy transporcie masa się nie odkształci. Przed podaniem warto tort wyciągnąć chwilę wcześniej z lodówki, by masa zmiękła, będzie się łatwiej kroić. Dekorowanie tym kremem to sama przyjemność :)  i na pewno jeszcze nie raz pojawi się na blogu :)

Składniki na biszkopt o średnicy 24 cm: 
  •  6 jaj
  • niepełna szklanka drobnego cukru
  • 3/4 szklanki + 2 łyżki mąki pszennej
  • 1/4 szklanki + 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Białka oddzielić od żółtek i ubić na sztywną pianę. Stopniowo dodając cukier nadal ubijać. Ubijając dodawać kolejno żółtka. Na bardzo wolnych obrotach miksera wmieszać do ciasta przesiane mąki.

Papierem wyłożyć tylko dno tortownicy. Boków niczym nie smarować. Wlać ciasto do tortownicy. Piec ok 40 minut w temp. 160-170 ºC, do suchego patyczka. Gorące ciasto wyjąć z piekarnika i nie wyjmując z formy opuścić je na podłogę z wysokości ok. 60 cm. (dzięki temu biszkopt nie opadnie). Po czym odstawić do piekarnika i studzić przy uchylonych drzwiczkach. Po całkowitym wystudzeniu oddzielić boki biszkoptu od ścianek tortownicy i wyjąć z formy.

Składniki na masę truskawkową:
  • 600 ml  śmietanki 30%
  • 0,5 kg mrożonych truskawek
  • 2-3 łyżki cukru pudru
  • 3 łyżki żelatyny rozpuszczone w 1/2 szklance wody 
Dodatkowo: 1/2 szklanki przegotowanej wody z 1 łyżką cukru waniliowego  - do nasączenia blatów.  
Truskawki rozmrozić na sitku. Podzielić na pół i jedną część zmiksować blenderem a drugą pokroić na mniejsze kawałki. Zlać do jednego naczynia.
Śmietankę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier. Masę truskawkową połączyć z żelatyną i dodać ją do śmietanki. Wymieszać do połączenia składników. 
Ostudzony biszkopt przekroić 2 razy, blaty nasączyć wodą z cukrem waniliowym. Przełożyć kremem, zostawiając troszkę i cienko posmarować również boki i wierzch tortu. 
Wstawić do lodówki do schłodzenia. 
W tym czasie przygotować krem maślany.  
 

Składniki na krem maślany na bezie szwajcarskiej:
  • 460 g masła, w temperaturze pokojowej, pokrojonego na małe kawałki
  • 6 białek
  • 1,5 szklanki cukru
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii 
  • różowy barwnik spożywczy w żelu
Film instruktażowy z wykonania kremu znajdziecie  tu.

Białka, szczyptę soli i cukier umieścić w misie. Misę ustawić nad kąpielą wodną. Cały czas podgrzewając, mieszać trzepaczką do ubijania białek tak długo, aż cukier w białku całkowicie się rozpuści. Aby sprawdzić czy cukier się rozpuścił wystarczy rozetrzeć masę pomiędzy palcami i nie powinno być wyczuwalnych kryształków  cukru. Jeśli misa z białkami mocno się zagrzały, odstawić do lekkiego przestudzenia. (mi ubijanie zajęło ok 10 minut)
Po tym czasie białka z cukrem ubić dokładnie w mikserze, końcówką do ubijania białek, przez około 10 minut, tak by masa mocno zgęstniała, a beza całkowicie wystygła.
Po 10 minutach zmienić końcówkę miksera na mieszające i kawałek po kawału dodawać masło, cały czas miksując. Masa podczas ubijania będzie rzadsza i może wyglądać na zwarzoną. Jest to normalne i należy nadal miksować a masa po chwili powinna już wyraźnie zgęstnieć i charakterystycznie "mlaskać" podczas ubijania. Dodać ekstrakt z wanilii i odrobinę barwnika, zmiksować. 

Film instruktażowy z dekoracji tortu znajdziecie tu.

Boki i wierzch tortu posmarować częścią kremu maślanego. Rękaw cukierniczy z tylką w kształcie łezki (Wilton nr 104) napełnić kremem i trzymając w  pozycji pionowej, ostrą końcówką tylki skierowaną ku Wam, a okrągłą ku ciastu - wyciskać kolumny falbanek, jak zaprezentowano na filmie instruktażowym. Falbanki powinny dotykać boków tortu. Po udekorowaniu boków ozdobić wierzch tortu. 
Gotowy tort przechowywać w lodówce, jednak wyciągnąć na chwilę przed podaniem, by falbanki nieco zmiękły.
Smacznego :)




Źródło: Przepis na biszkopt: Moje Wypieki   
 

16 komentarzy:

  1. Padłam z zachwytu...i leżę:) Piękny tort!

    OdpowiedzUsuń
  2. Obłędnie wygląda torcik i te falbanki super. Masz talent wielki :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Twój tort "zwalił mnie z nóg"- wygląda obłędnie i w dodatku truskawkowy, mój ulubiony!

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękna dekoracja, cały tort rewelka.

    OdpowiedzUsuń
  5. Zrobiłam go na urodziny. Delikatny, leciutki, bardzo aromatyczny, nie za słodki i bardzo prosty w wykonaniu. Zajadamy się nim i z pewnością powtórzę go jeszcze nie raz, może już nie w formie tortu, ale np cienkiego biszkoptu z ogromną ilością tej pysznej leciutkiej masy :)Taki letni deserek!
    Pozdrawiam :*
    T.C.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i pozostawiony komentarz :) Zapraszam ponownie!!
Anonimie proszę podpisz się :)

EUROPA NA WIDELCU